I.část

První jednání Podvýboru pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v roce 2011 se uskutečnilo 16.února. Na tomto jednání bylo schváleno 13 nových znaků, které jsem na základě historických podkladů  a v souladu s heraldickými zásadami připravil pro následující české a moravské obce:

 

Obec Březová /okres Beroun/

Ve stříbrném štítě pod červenou hlavou s korunou mezi dvěma vyrůstajícími věžemi s cimbuřím, vše zlaté, zelený svěšený březový trojlist. 

Obec Lukavice /okres Rychnov nad Kněžnou/

V zeleném štítě pod stříbrným zúženým vlnitým břevnem oddělenou modrou šikmou hlavou se stříbrnou hvězdou vlevo tři obilné klasy, krajní odkloněné, provázené vpravo dole loveckou trubkou s kováním a šňůrou, vše zlaté.

Obec Hořenice /okres Náchod/

V červeném štítě polovina stříbrného lva se zlatou zbrojí a jazykem držícího zlatý převázaný obilný snop nad stříbrnou cimbuřovou patou s modrým zúženým vlnitým břevnem nad modrým květem lnu se stříbrným semeníkem.

Obec Lhánice /okres Třebíč/

V zeleném štítě se stříbrným pravým bokem se třemi zelenými kosmými vyrůstajícími lipovými listy zlatý stojící jelen, vše nad sníženým zúženým vlnitým břevnem opačných barev.

Obec Drahňovice /okres Benešov/

V modrém štítě dvěma zlatými vztyčenými, k sobě nakloněnými lipovými listy nahoře provázená a na zlatém návrší stojící stříbrná kaple s oknem v patře a dveřmi v přízemí, obojí černé, s černou seříznutou stanovou střechou zakončenou lucernou se zavěšeným zlatým zvonem a stanovou střechou s latinským křížem na makovici.

Obec Šimanov /okres Jihlava/

V modrém štítě nad dvěma stříbrnými hvězdami provázeným stříbrným zúženým sníženým hrotem s červeným vyrůstajícím plamenem dva zlaté zkřížené klíče provázené nahoře stříbrnou hvězdou.

Obec Příseka /okres Havlíčkův Brod/

V zeleném štítě mezi dvěma přivrácenými stříbrnými sekerami na zlatých topůrkách zlatý převázaný obilný snop podložený dole stříbrným zúženým vlnitým břevnem a provázený nahoře stříbrnou šestilistou růží se zlatým semeníkem.

Obec Jeneč /okres Praha-západ/ 

V modrém štítě pod stříbrnou cimbuřovou hlavou s kotvicovým křížem vpravo a hvězdou vlevo, obojí červené, stříbrný rozkřídlený dravý pták se zlatou zbrojí a jazykem.

Obec Rozkoš /okres Znojmo/

Ve štítě děleném zeleno-stříbrně vydutě dělenou vydutou krokví opačných barev nahoře dvě zlatá srdce, dole tři černokmenné zelené smrky, prostřední větší.

Obec Nosálov /okres Mělník/

Třemi stříbrnými zúženými břevny dělený modrý štít. Nahoře zlatá chmelová šištice mezi dvěma stříbrnými vyrůstajícími liliovými hůlkami, dole zlatý vyrůstající lipový dvojlist se dvěma listeny s oplodím.

Obec Nenačovice /okres Beroun/

Ve štítě děleném modro-zeleně stříbrným šikmým zúženým vlnitým břevnem nahoře zlatá koruna nad stříbrným osmilistým květem se zlatým semeníkem, dole šikmo zlatý prohnutý obilný klas s listem.

Obec Prosetín /okres Žďár nad Sázavou/

Ve stříbrném štítě pod černou hlavou se dvěma stříbrnými břevny a nad zeleným trojvrším s prostředním nižším vrchem černá zubří hlava se zlatou houžví a červeným jazykem.

Obec Vernéřovice /okres Náchod/

Ve štítě děleném červeno-modře stříbrným sníženým zúženým vlnitým břevnem nahoře zlatý vztyčený plamenný meč nahoře podložený stříbrnými váhami, dole zlatá růže se stříbrným semeníkem.

 

 

II.část

Podruhé se v roce 2011 sešel sněmovní podvýbor pro heraldiku a vexilologii

ve dnech 11. a 12.května.

Rovněž na tomto jednání byla schválena řada nových znaků a vlajek,

které jsem měl tu čest a potěšení navrhnout:

Obec Újezdec /okres Mělník/

Obec Týnec /okres Břeclav/

Obec Labské Chrčice /okres Pardubice/

Obec Želnava /okres Prachatice/

Obec Bečice /okres Tábor/

Obec Radiměř /okres Svitavy/

Městys Stádlec /okres Tábor/

Obec Horní Libochová /okres Žďár nad Sázavou/

Obec Ledce /okres Hradec Králové/

Obec Dolní Kalná /okres Trutnov/

Obec Červený Hrádek /okres Jindřichův Hradec/

Obec Opatov /okres Jihlava/

 a další ...

 

 

III.část

Poslední jednání Podvýboru pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v roce 2011 se uskutečnilo dne 9.listopadu. Na tomto jednání bylo schváleno 17 nových znaků obcí a 2 kodifikace historických znaků (město Český Brod a městys Katovice), které jsem pro obce připravil:

 

Město Český Brod /okres Kolín/

Obec Bojiště /okres Havlíčkův Brod/

Městys Katovice /okres Strakonice/

Obec Doňov /okres Jindřichův Hradec/

Obec Dřínov /okres Kladno/

Obec Doubravčice /okres Kolín/

Obec Býkev /okres Mělník/

Obec Kohoutov /okres Trutnov/

Obec Hradec /okres Havlíčkův Brod/

Obec Libějovice /okres Strakonice/

Obec Kravsko /okres Znojmo/

Obec Kytín /okres Praha-západ/

Obec Pohnání /okres Tábor/

Obec Tišice /okres Mělník/

Obec Račice /okres Třebíč/

Obec Řečany nad Labem /okres Pardubice/

Obec Starkoč /okres Kutná Hora/

Obec Všestudy /okres Mělník/

Obec Jenštejn /okres Praha-východ/

 

Znaky z roku 2011 můžete porovnat se znaky schválenými a udělenými v roce 2010: Nové znaky v roce 2010

Anebo se podívejte, jak může nový znak obce navázat na historická pečetní znamení: Pečeť a znak